Şifremi Unuttum
Cumhurbaşkanına Gönderilecek Örnek Dilekçe ,Afyon Muhasebeciler Odası - ,
Cumhurbaşkanına Gönderilecek Örnek Dilekçe -

Sayın  Cumhurbaşkanım
 


1 Temmuz’da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda, 3568 sayılı meslek yasamızın bize sağladığı “denetçi” olabilme hakkımızda son dakika değişikliği yapılarak büyük bir haksızlıkla karşı karşıya bırakıldık.

Bu haksızlık 26 Haziran’da Mecliste kabul edilen “TÜRK TİCARET KANUNU İLE TÜRK TİCARET KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN”da; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanına sahip bizlere layık görülmeyen “sınavsız bağımsız denetim hakkı” ile ilgilidir.

Ne yazık ki; eşit konum ve yetkinlikteki olduğumuz yeminli mali müşavirler için bir sınav şartının aranmayacağı Meclis’te bir değişiklik önergesiyle devreye alınarak düzenleme yasalaşmıştır.

Oysa bizler bu haktan mahrum bırakıldık. Yani az sayıdaki meslektaşımız açıkça imtiyazlı hale getirildi.

Geçen yılın ortalarından bugüne kadar meslek örgütümüzün bize verdiği eğitimlerle “bağımsız denetim” de dahil olmak üzere, gecemizi gündüzümüze katıp, tatil bile düşünmeden 100 saati aşan KOBİ ve Türk Ticaret Kanunu üzerine ciddi bir çalışma ortaya koymuştuk.

Bir çoğumuz bugün bile denetim işini yaparken, yasaya aykırı olduğu tartışılmaz olan bu sürpriz uygulama bizde büyük hayal kırıklığı oluşturdu.

Türkiye genelinde sayıları 80 bini aşan meslektaşlarımdan biri olarak; sizin sınırlı sayıdaki kişiye imtiyaz yaratacak bu haksızlığa veto yetkinizle son vereceğinize inanıyorum.

 

Saygılarımla…..

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gönderilecek mail adresi 

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

© 2016 Tüm Hakları AFSMMMO'ya aittir.
Tasarim : www.tasarimedya.com